Φορτσάρει η Άνω Μερά 7-0 τον Ανδριακό στη Μύκονο. Ρεπορτάζ & Δηλώσεις Προπονητή

Τα ρέστα της δίνει η Άνω Μερά στα τελευταία παιχνίδια του πρωταθλήματος με σκοπό τον τερματισμό στην ψηλότερη δυνατή θέση. Μετά τη νίκη της επί του ΑΟ Μυκόνου με 0-2 την προηγούμενη εβδομάδα στον Κόρφο, συνέτριψε σήμερα τον Ανδριακό στο γήπεδο της Καρδαμίδας με 7-0 με 3 γκολ του Τουρέ, 2 του Ασημομύτη και από ένα των Πουλάκη και Τσαλμά.

Οι παίκτες του Νίκου Τζιόβα τα δίνουν όλα για να πετύχουν τον στόχο τους που δεν είναι άλλος από την εξασφάλιση μιας εκ των δύο πρώτων θέσεων του πρωταθλήματος. Το ημίχρονο έληξε με την Άνω Μερά να προηγείται με 4-0, ενώ στην επανάληψη η ομάδα κατάφερε να σκοράρει άλλες τρεις φορές.

Το γκολ από τα αποδυτήρια, μόλις στο πρώτο λεπτό έδωσε φτερά στην ομάδα που με ασταμάτητους ρυθμούς έπαιξε δυνατά μέχρι το τέλος εξασφαλίζοντας αυτή την ευρεία νίκη.

Ικανοποιημένος ο Νίκος Τζιόβας σε δηλώσεις του στο mykonosdaily.gr τόνισε πως η ομάδα έπαιξε με σοβαρότητα δείχνοντας ότι υπάρχει επίπεδο καθώς οι παίκτες της δεν χαλαρώσανε ούτε λεπτό.

"Ήταν ένα ματς θεωρητικά εύκολο αλλά σίγουρα ήθελε προσοχή. Ευτυχήσαμε σε μια φάση στο 1' να κάνουμε το γκολ και από εκεί και πέρα τα πράγματα ήταν πολύ πιο εύκολα".

Στο σημερινό παιχνίδι έπαιξαν και τέσσερις παίκτες από την εφηβική ομάδα "Παίζαμε με 4 μικρούς στο παιχνίδι, ξεκινήσαμε με δύο άλλοι δύο μπήκανε στο δεύτερο ημίχρονο, συνολικά 4 άτομα έπαιξαν κάτω των 20 ετών. Όλοι οι παίκτες έδειξαν σοβαρότητα και αυτό που τους είχα πει πως όταν υπάρχει επίπεδο σε μια ομάδα αντιμετωπίζεις τέτοια παιχνίδια με το ίδιο πάθος και την ίδια σοβαρότητα. Αυτό κάνανε. Θεωρώ ότι υπάρχει επίπεδο στην ομάδα όταν αντιμετωπίζεις παιχνίδια τέτοια με την ίδια σοβαρότητα. Δεν χαλαρώσαμε σε καμία στιγμή και γρήγορα καθαρίσαμε το παιχνίδι. Παράλληλα δώσαμε ευκαιρία σε παιδιά από το εφηβικό να πάρουν φέτος πολλά πράγματα για να εντάξουμε σιγά-σιγά τα παιδιά του εφηβικού στην πρώτη ομάδα. Παιδιά 14 και 15 χρονών να παίρνουν ευκαιρίες και να αγωνίζονται με την πρώτη ομάδα" κατέληξε ο προπονητής της Άνω Μεράς.

Τα βλέμματα τώρα είναι στραμμένα στο παιχνίδι με την Στενή "το επόμενο ματς παίζουμε με την Στενή εδώ. Θεωρητικά είναι ένα παιχνίδι που πρέπει να κερδίσουμε και από εκεί και πέρα η θέση θα παιχτεί μέσα στην Σύρο με τον ΑΟΣ" επεσήμανε ο κ. Τζιόβας.

Μεγάλο ενδιαφέρον παρουσιάζει το αυριανό τοπικό ντέρπι στην Σύρο μεταξύ του ΑΟΣ και του Πάγου, αλλά και το αποτέλεσμα της επόμενης αγωνιστικής μεταξύ του Πάγου και του ΑΟ Μυκόνου, παιχνίδια τα οποία θα κρίνουν ουσιαστικά και την σειρά κατάταξης.

Οι σημαντικότερες στιγμές του αγώνα

Λίγο πριν το πρώτο λεπτό η Άνω Μερά είχε δοκάρι με τον Ντιαϊέ

1' Γκολ του Τουρές από κόρνερ του Κεκελη

3' Δοκάρι για τον Ανδριακό

8' Μεγάλη ευκαιρία του Τουρέ απο εκτέλεση κόρνερ του Κεκελη

15' Ευκαιρία με τον Τσαλμά πάνω στην γραμμή

17' Γκολ του Τσαλμά με κεφαλιά

18' Ευκαιρία με τον Μπουμπουρη

19' Γκολ από τον Τουρέ

21' Γκολ από πέναλτι και χατ τρικ από του Τουρέ

50' Γκολ από τον Νίκο Ασημομύτη με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κεκελη

60' Δοκάρι με τον Π. Δήμα

65' Καλό σουτ, λίγο άουτ από τον Κεκελη

66' Γκολ με απευθείας βολέ του τερματοφύλακα Πουλάκη

72' Γκολ με τον Ασημομύτη Νίκο μέσα από την περιοχή