Κύπελλο Ελλάδας: Στα προημιτελικά η ΑΕΚ, 2-0 την Κέρκυρα

Η ΑΕΚ ανήκει στις κορυφαίες δυνάμεις του ελληνικού ποδοσφαίρου και το πιστοποίησε και απόψε, κερδίζοντας την πρόκριση στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας μετά τη νίκη στο ΟΑΚΑ επί της Κέρκυρας με 2-0.

Η Ένωση ήταν ούτως ή άλλως το φαβορί μετά το 1-1 στο νησί των «Φαιάκων» και το απέδειξε και στον αγωνιστικό χώρο, όπου ήταν καλύτερη από τους φιλοξενούμενους.

Στο 25΄ από κάθετη πάσα του Μπαρμπόσα ο Ανάκογλου σούταρε αλλά ο Κουτζαβασίλης απέκρουσε, ενώ στο 44΄ το κοντινό πλασέ του Μπαρμπόσα έστειλε την μπάλα μόλις άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο κομβικό σημείο ήταν το 51ο λεπτό, όταν ο διαιτητής Τριτσώνης καταλόγισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μπαρμπόσα από τον Γκόμες και ο Μάνταλος άνοιξε το σκορ από τα 11 μέτρα στο 52΄.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ουσιαστικά για πρώτη φορά στο 69΄, όταν το σουτ του Χαβίτο πέρασε άουτ, ενώ στο 76΄ μια νέα προσπάθεια του Ισπανού επιθετικού απέκρουσε ο Ανέστης.

Στο 81΄ και σε κόρνερ της Κέρκυρας ο Αραβίδης απέκρουσε επί της γραμμής την κεφαλιά του Μαρκόφσκι κι ένα λεπτό αργότερα, σε καλά οργανωμένη αντεπίθεση της ΑΕΚ ο Μπαρμπόσα βρήκε τον Αραβίδη, ο οποίος διπλασίασε με σουτ έξω από την περιοχή, ενώ στο 85΄ η προσπάθεια του Μπακάκη σταμάτησε στο δοκάρι της Κέρκυρας.