Εκτός κυπέλλου η Άνω Μερά - Ηττήθηκε από τον ΑΟΣ με 2-1

Το γκολ που σημείωσε ο ΑΟ Σύρου στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου στάθηκε καθοριστικό για την έκβαση του ημιτελικού στο γήπεδο της Ερμούπολης.

Ο ΑΟΣ κατάφερε τελικά να ανατρέψει το σε βάρος του σκορ του πρώτου ημιχρόνου και να επικρατήσει το 2-1 της Άνω Μεράς και παράλληλα να πάρει το "εισητήριο" για τον τελικό του κυπέλλου Κυκλάδων. Οι ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο δυνατό η κάθε μία.

Η ανατροπή στο σκορ του ημιτελικού μεταξύ του ΑΟ Σύρου και της Άνω Μεράς. ήρθε στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου, όταν με γκολ από τα αποδυτήρια στο 46' ο Περιάλης ισοφάρισε για την ομάδα του κάνοντας το 1-1.

Στο 69' ήρθε το πέναλτι για τους γηπεδούχους, όταν η μπάλα χτύπησε στο χέρι αμυντικού της Άνω Μεράς, φάση στην οποία ο κ. Βακόνδιος καταλόγισε πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων, δίνοντας και κίτρινη κάρτα στον Κέκελη. Για την φάση υπήρξαν διαμαρτυρίες από παίκτες και παράγοντες της Άνω Μεράς που θεώρησαν ως αυστηρή την εσχάτη των ποινών.

Το πέναλτι εκτέλεσε ο Σταματίου στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Κουσαθανά και διαμορφώνοντας το σκορ σε 2-1.

Νωρίτερα, με γκολ από τα αποδυτήρια ο ΑΟ Σύρου. Με την σέντρα του β' ημιχρόνου η μπάλα βρέθηκε στην  περιοχή και ο Περιάλης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κουσαθανά κάνοντας το 1-1 και φέρνοντας και το παιχνίδι στα ίσια.

Το Αθλητικό Σωματείο της Άνω Μεράς παίζοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο στο πρώτο ημίχρονο προηγήθηκε του ΑΟ Σύρου με 0-1 στην Σύρο.

Το γκολ πέτυχε ο Θεοχάρης με πέναλτι στο 41'. Η Άνω Μερά είχε καθόλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου τον έλεγχο του παιχνιδιού και την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 35' βρέθηκε πολύ κοντά στο γκολ όταν σουτ του Πετράι χτύπησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Καραμαλίγκα.

Το παιχνίδι μετέδωσε  ΖΩΝΤΑΝΑ o MYKONOS FM 98,1  σε περιγραφή του Θοδωρή Κουμπαράκη.